
Scented Sachets
Promotions in this category
See all promotions →คอลเลกชันถุงหอมจาก The Moose Scented — 10 กลิ่น signature บนหินภูเขาไฟอบกลิ่น บรรจุในถุงสปันบอนด์ + ถุงผ้าด้านนอก + ซองฟอยล์เก็บกลิ่น สูตร Alcohol Free ใช้งาน 60–90 วัน เติมกลิ่นซ้ำได้ด้วย Aromatic Oil ราคา 290 บาท/ชิ้น

Fresh Woody / Green Forest
Small Pine Perfume Sachet — The Nordic Forest in a Portable Pouch (50 g)
฿290
฿5.80 / g

Herbal Green / Fresh Aromatic
Minted Basil Leaf Perfume Sachet — Fresh Herb Garden (50 g)
฿290
฿5.80 / g

Citrus Herbal / Fresh Green
Verde Bloom Perfume Sachet — Fresh Citrus, Orange Blossom and Herbs in a Nordic Greenhouse (50 g)
฿290
฿5.80 / g

Floral / White Floral
Oriental Jasmine Perfume Sachet — Pure White Jasmine, Soft as Falling Snow (50 g)
฿290
฿5.80 / g

Floral Woody / Rose Wood
Rosewood Perfume Sachet — Damask Rose with Sandalwood and Cedar (50 g)
฿290
฿5.80 / g

Floral Fruity / Fresh-to-Warm
Snow Freesia Perfume Sachet — Fresh Freesia and Peony, Brightly Calming (50 g)
฿290
฿5.80 / g

Fruity Floral / Romantic
Blush Nectar Perfume Sachet — Sweet Fruits, Sakura Blossoms & Romantic Musk (50 g)
฿290
฿5.80 / g

Warm Woody / Oriental
Warm at Night Perfume Sachet — Quiet Warmth for Evening Hours (50 g)
฿290
฿5.80 / g
Scented sachets for wardrobes, drawers and the car
Scented sachets deliver fragrance with no flame and no upkeep — just tuck one into a wardrobe, drawer, bag or hang it in the car to keep clothes and enclosed spaces fresh for a long time.
They make a lovely, practical small gift, perfect for anyone who likes a subtle scent that follows them.
They’re affordable, ideal for festivals or event giveaways, and fit anywhere — wardrobe, car or bag. When the scent fades, a gentle squeeze revives it. Made in Thailand with carefully selected materials.
One sachet scents an enclosed space for three to six months — longer than most people expect, because air barely moves inside a wardrobe or a drawer and the fragrance evaporates far more slowly than it would in an open room. Place it high in the wardrobe and the scent molecules will drift down on their own, and use one per shelf rather than piling several onto the same one. When it starts to fade, squeeze or knead it gently to break up the granules inside; that usually buys another few weeks.
How to choose and use a sachet
- •Placement: wardrobes, drawers, shoe boxes, luggage, or hang it in the car.
- •Scent choice: floral/powdery for clothes; citrus/mint for cars and shoes for freshness.
- •Lasts about 1-3 months — gently squeeze to revive the scent as it fades.
- •Avoid direct contact with light-coloured fabric to prevent oil marks.
- •Wardrobe: one per shelf, sitting on top of the pile rather than at the bottom of the cupboard.
- •Keep it off silk and pale fabrics: some sachets can leave an oil mark after long direct contact.
- •In the car: hang it from the mirror or slip it under a seat — trapped heat makes the scent stronger and uses it up about twice as fast.
Frequently asked questions
How long does one sachet stay fragrant?
Usually about 1-3 months, depending on the space and airflow. A gentle squeeze helps revive the scent.
Can I use it in my car?
Yes — hang it from the rear-view mirror or place it under a seat. Choose citrus or mint for a light, fresh cabin that never feels heavy.
Does a sachet work in an open room?
It will, but faintly and briefly. A sachet is designed for a closed space — a wardrobe, a drawer, a bag, a car. To scent a whole room use a reed diffuser or a candle, and keep the sachet for the places a flame or a bottle cannot go.

