
Premium Home Fragrance from Thailand
Handcrafted Artisan Fragrances
💡 กด "เก็บโค้ด" แล้วเลือกใช้ได้ตอนชำระเงิน (ใช้ได้ครั้งละ 1 โค้ด) ดูโปรโมชันทั้งหมด →
111 products
NewGreen Herbal
เทียน 2 แถมแว็กซ์Minted Basil Leaf Scented Candle — Spearmint, Sweet Basil & Eucalyptus
฿490
฿2.04 / g
NewCitrus Herbal
เทียน 2 แถมแว็กซ์Verde Bloom Scented Candle — Orange Blossom, Clary Sage & Vetiver
฿490
฿2.04 / g

Fruity Floral
เทียน 2 แถมแว็กซ์Blush Nectar Scented Candle — Sakura Blossom, Pomegranate & Rose Water
฿490
฿2.04 / g
NewFresh Woody
เทียน 2 แถมแว็กซ์Small Pine Scented Candle — Nordic Forest Pine, Oak & Cedarwood
฿490
฿2.04 / g

Warm Oriental
เทียน 2 แถมแว็กซ์Northern Vanilla Scented Candle — Vanilla Absolute, Tonka Bean & Amber
฿490
฿2.04 / g

Fresh Aromatic
เทียน 2 แถมแว็กซ์Arctic Lemongrass Scented Candle — Lemongrass, Eucalyptus & Green Tea
฿490
฿2.04 / g

Aromatic Herbal
เทียน 2 แถมแว็กซ์Nordic Lavender Scented Candle — French Lavender, Clary Sage & White Musk
฿490
฿2.04 / g
NewFloral Woody
เทียน 2 แถมแว็กซ์Rosewood Fjord Scented Candle — Wild Rose, Sandalwood & Cedarwood
฿490
฿2.04 / g
NewWhite Floral
เทียน 2 แถมแว็กซ์Oriental Jasmine Scented Candle — Pure White Jasmine & White Musk
฿490
฿2.04 / g
NewFresh Aromatic / Cool Herbal
มิกซ์แอนด์แมตช์Eucalyptus Aromatic Oil — The Cool, Clean Air of a Nordic Spa Morning
฿350
NewCitrus Green / Fresh Herbal
มิกซ์แอนด์แมตช์Citronella Aromatic Oil — Fresh Green Lemongrass from a Thai Garden After the Rain
฿350
NewFloral Woody / Rose Wood
มิกซ์แอนด์แมตช์Rosewood Fjord Aromatic Oil — The Wild Rose Beneath the Pines of a Nordic Fjord
฿350
NewHerbal Green / Fresh Aromatic
มิกซ์แอนด์แมตช์Minted Basil Leaf Aromatic Oil — Fresh Herb Garden by the Nordic Pine Forest
฿350
NewWarm Woody / Oriental
มิกซ์แอนด์แมตช์Warm at Night Aromatic Oil — Quiet Warmth for the Evening Drive and Beyond
฿350
NewFresh Woody / Green Forest
มิกซ์แอนด์แมตช์Small Pine Aromatic Oil — The Nordic Forest in a Single Breath
฿350
NewFloral Herbal / Aromatic Lavender
มิกซ์แอนด์แมตช์Nordic Lavender Aromatic Oil — A Cool, Serene Lavender from the Northern Wilds
฿350
NewGourmand / Warm Oriental
มิกซ์แอนด์แมตช์Northern Vanilla Aromatic Oil — A Soft Vanilla Glow from the Scandinavian Winter
฿350
NewFloral Fruity / Fresh-to-Warm
มิกซ์แอนด์แมตช์Snow Freesia Aromatic Oil — Fresh Freesia and Peony, Sweetly Balanced and Deeply Relaxing
฿350
NewFloral / White Floral
มิกซ์แอนด์แมตช์Oriental Jasmine Aromatic Oil — Soft White Florals, Pure as Falling Snow
฿350
NewCitrus Herbal / Fresh Green
มิกซ์แอนด์แมตช์Verde Bloom Aromatic Oil — Fresh Citrus, Orange Blossom and Herbs in a Nordic Greenhouse
฿350
NewGreen Aquatic / Botanical
มิกซ์แอนด์แมตช์Tea Grove Aromatic Oil — Clean Green Tea Serenity in a Scandinavian Spirit
฿350
NewFruity Floral / Romantic
มิกซ์แอนด์แมตช์Blush Nectar Aromatic Oil — Sweet Fruits, Sakura Blossoms & Romantic Musk
฿350
NewCitrus Green / Fresh Aromatic
มิกซ์แอนด์แมตช์Arctic Lemongrass Aromatic Oil — Crisp Northern Air with a Spark of Green Freshness
฿350
NewWarm Woody / Oriental
ครบ ฿1,500 รับของแถมWarm at Night Car Perfume — Quiet Warmth for the Evening Drive (Alcohol Free)
฿150
฿21.43 / ml
NewWoody / Aromatic
ครบ ฿1,500 รับของแถมLightwood Car Perfume — Clean Warm Scandinavian Pine Wood (Alcohol Free)
฿150
฿21.43 / ml
NewHerbal Green / Fresh Aromatic
ครบ ฿1,500 รับของแถมMinted Basil Leaf Car Perfume — A Fresh Herb Garden in Your Car (Alcohol Free)
฿150
฿21.43 / ml
NewFresh Woody / Green Forest
ครบ ฿1,500 รับของแถมSmall Pine Car Perfume — The Nordic Forest Inside Your Car (Alcohol Free)
฿150
฿21.43 / ml
NewFloral Fruity / Fresh-to-Warm
ครบ ฿1,500 รับของแถมSnow Freesia Car Perfume — Fresh Freesia and Peony, Brightly Calming (Alcohol Free)
฿150
฿21.43 / ml
NewFloral / White Floral
ครบ ฿1,500 รับของแถมOriental Jasmine Car Perfume — Pure White Jasmine, Soft as Falling Snow (Alcohol Free)
฿150
฿21.43 / ml
NewCitrus Herbal / Fresh Green
ครบ ฿1,500 รับของแถมVerde Bloom Car Perfume — Fresh Citrus, Orange Blossom and Herbs in a Nordic Greenhouse (Alcohol Free)
฿150
฿21.43 / ml
NewAromatic / Fresh Spicy / Fougère
Gentleman Eau De Parfum — Daily Elegance for Modern Men
฿325
฿9.29 / ml
NewAromatic / Woody / Floral
Midnight Blue Eau De Parfum — Mysterious Iris Vetiver for Deep Souls
฿325
฿9.29 / ml
NewWhite Floral / Oriental
Oriental Jasmine Eau De Parfum — Thai Heritage Jasmine for Cultural Pride
฿325
฿9.29 / ml
NewWoody / Leather / Smoky
London Club Eau De Parfum — Old-Money Tobacco Leather for Distinguished Men
฿325
฿9.29 / ml
NewAromatic / Woody / Fougère
Mountain Fresh Eau De Parfum — Signature Nordic Forest Unisex
฿325
฿9.29 / ml
NewWhite Floral / Oriental / Sweet
THE EVE Eau De Parfum — Sensual Tuberose Jasmine for Confident Women
฿325
฿9.29 / ml
NewWoody / Leather / Oriental Spicy
THE ADAM Eau De Parfum — Powerful Oud Leather for Mature Men
฿325
฿9.29 / ml
NewFruity / Floral / Gourmand
Berry Harmony Eau De Parfum — Sweet Fruity Floral for Youthful Charm
฿325
฿9.29 / ml
NewFresh Woody / Green Forest
Small Pine Perfume Sachet — The Nordic Forest in a Portable Pouch (50 g)
฿290
฿5.80 / g
NewHerbal Green / Fresh Aromatic
Minted Basil Leaf Perfume Sachet — Fresh Herb Garden (50 g)
฿290
฿5.80 / g
NewCitrus Herbal / Fresh Green
Verde Bloom Perfume Sachet — Fresh Citrus, Orange Blossom and Herbs in a Nordic Greenhouse (50 g)
฿290
฿5.80 / g
NewFloral / White Floral
Oriental Jasmine Perfume Sachet — Pure White Jasmine, Soft as Falling Snow (50 g)
฿290
฿5.80 / g
NewFloral Woody / Rose Wood
Rosewood Perfume Sachet — Damask Rose with Sandalwood and Cedar (50 g)
฿290
฿5.80 / g
NewFloral Fruity / Fresh-to-Warm
Snow Freesia Perfume Sachet — Fresh Freesia and Peony, Brightly Calming (50 g)
฿290
฿5.80 / g
NewFruity Floral / Romantic
Blush Nectar Perfume Sachet — Sweet Fruits, Sakura Blossoms & Romantic Musk (50 g)
฿290
฿5.80 / g
NewWarm Woody / Oriental
Warm at Night Perfume Sachet — Quiet Warmth for Evening Hours (50 g)
฿290
฿5.80 / g
NewCitrus Green / Fresh Aromatic
เทียน 2 แถมแว็กซ์Arctic Lemongrass Wax Melts — Crisp Northern Air with a Spark of Green Freshness (6 Cubes)
฿190
฿2.97 / g
NewGourmand / Warm Oriental
เทียน 2 แถมแว็กซ์Northern Vanilla Wax Melts — Soft Vanilla Glow from a Scandinavian Winter (6 Cubes)
฿190
฿2.97 / g
NewFresh Woody / Green Forest
เทียน 2 แถมแว็กซ์Small Pine Wax Melts — The Nordic Forest in Wax Cubes (6 Cubes)
฿190
฿2.97 / g
NewFloral Herbal / Aromatic Lavender
เทียน 2 แถมแว็กซ์Nordic Lavender Wax Melts — A Cool, Serene Lavender from the Northern Wilds (6 Cubes)
฿190
฿2.97 / g
NewWoody / Aromatic
เทียน 2 แถมแว็กซ์Light Wood Wax Melts — Clean Warm Scandinavian Pine Wood (6 Cubes)
฿190
฿2.97 / g
NewFloral / White Floral
เทียน 2 แถมแว็กซ์Oriental Jasmine Wax Melts — Pure White Jasmine, Soft as Falling Snow (6 Cubes)
฿190
฿2.97 / g
NewFruity Gourmand / Woody
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกChrome Berry Aromatic Refill — Blueberry & Vanilla Luxury Hotel Scent for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFloral Green / Fresh
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกBlossom Garden Aromatic Refill — Fresh Floral Green & Tea, Luxury Hotel Scent for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFruity Floral
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกMellow Aromatic Refill — Fresh Pomegranate, Peony & Nectarine for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewWhite Floral
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกGardenia Aromatic Refill — Pure Elegant White Gardenia for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewCitrus / Herbal
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกLime & Basil Aromatic Refill — Crisp Lime & Basil Fresh Scent for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFloral / Tea
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกFiller Rose Aromatic Refill — Elegant Rose & White Tea for Car & Home Smart Scent Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewGreen Aromatic / Fresh
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกToscana Garden Aromatic Refill — Crisp Green Herbal Garden for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewCitrus / Herbal Fresh
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกOrange Basil Aromatic Refill — Zesty Orange, Citrus, Mint & Basil for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFruity Woody
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกMorning Star Aromatic Refill — Pear, Vanilla & Warm Woods for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml

Woody Tea / Nutty
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกOak Tea Aromatic Refill — Warm Oak, Green Tea & Hazelnut for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFruity Fresh
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกEnglish Pear Aromatic Refill — Juicy Elegant English Pear for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewTea / Floral (Osmanthus)
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกOsmanthus Tea Aromatic Refill — Elegant Osmanthus & Green Tea for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewTea / Green Aromatic
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกTea Time Aromatic Refill — Fresh White & Green Tea Leaf for Car & Home Smart Scent Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFruity Floral
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกCouple's Love Aromatic Refill — Sweet Melon, Plum & Peony for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewWoody
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกOld Wooden Aromatic Refill — Warm Classic Woods (Sandalwood & Oak) for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewGreen Woody / Botanical
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกTropical Leaf Aromatic Refill — Fresh Green Botanical Woods for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewHerbal / Fresh Aromatic
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกMint Basil Aromatic Refill — Cool Mint & Basil Fresh Herbal Scent for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFloral Green Woody
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกThe Botany Aromatic Refill — Soft Peony, Nectarine & Woods for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFruity Floral / Woody
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกThe Eden Aromatic Refill — Radiant Fruity Floral with Warm Woods for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewWhite Floral / Amber
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกThe Eve Aromatic Refill — Luxurious White Floral (Rose, Tuberose & Jasmine) for Car & Home Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewWoody Warm / Gourmand
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกWarm at Night Aromatic Refill — Warm Calm Cedar & Vanilla for Car & Home Smart Scent Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFloral Fresh
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกSnow Freesia Aromatic Refill — Fresh Freesia & Peony for Car & Home Smart Scent Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFresh Woody / Green
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกSmall Pine Aromatic Refill — Nordic Pine Forest After Rain for Car & Home Smart Scent Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewWoody Tea
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกTea Grove Aromatic Refill — Warm Green Tea & Woods for Car & Home Smart Scent Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewWhite Floral
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกOriental Jasmine Aromatic Refill — Elegant White Jasmine for Car & Home Smart Scent Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewFloral Woody
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกRosewood Aromatic Refill — Damask Rose, Sandalwood & Cedar for Car & Home Smart Scent Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
NewWoody / Clean
รีฟิลยิ่งซื้อยิ่งถูกLightwood Aromatic Refill — Clean Warm Scandinavian Pine Wood for Car & Home Smart Scent Diffuser
฿250
฿12.50 / ml
A complete premium fragrance house from Thailand — candles, diffusers, perfume & more
The Moose Scented is a premium Thai fragrance brand founded in 2014 with over 13 years of expertise. We hand-pour candles and blend scents from soy wax and botanical essential oils under one idea — "Where nature meets fragrance": great fragrance need not be expensive.
This shop brings every category together in one place — from candles and reed diffusers for the home to perfume, room sprays, aromatic oils, scented sachets, car perfumes, candle warmers and wax melts. Use the filters above to browse by category, scent family or price, and sort by popularity or newest arrivals.
Everything is made in Thailand under GMP and ISO standards, ships nationwide, and comes with free shipping on every order — no minimum. Not sure which scent suits you? Try our AI Scent Finder for a personal recommendation.
Which type of fragrance is right for you?
- •Continuous, flame-free home scent → reed diffusers or sachets
- •A relaxing candlelit mood → soy-wax candles (or flame-free candle warmers / wax melts)
- •An instant room refresh → room sprays
- •A scent to wear → Eau de Parfum
- •Blend your own / use with a diffuser → aromatic oils
- •A fresh-smelling car → car perfumes
Frequently asked questions
How does shipping work, and when is it free?
We ship throughout Thailand. Standard delivery takes 3-5 business days, and shipping is free on every order with no minimum.
What are the products made of — are they safe?
Our candles use genuine soy wax blended with selected fragrance and botanical essential oils, made under GMP and ISO standards with MSDS documentation — clean-burning and safe when used as directed.
I can’t decide on a scent — what should I do?
Try our AI Scent Finder — it asks about your lifestyle and preferences, then recommends the best scents and products. You can also chat with our team for advice.
Do you offer gifting or bulk/B2B orders?
Yes — we offer gift sets and custom scent/label work for businesses, hotels, cafés and spas through Moose & Pine’s scent-marketing service. Contact mkt@moosepine.com.
Which type of home fragrance suits which room size?
Under 15 m² — a bathroom or a single bedroom — a sachet or a reed diffuser with four or five reeds is enough. From 15-25 m², a 240 g candle or seven to eight reeds. Above 30 m², or in an open-plan space, use a scent diffuser machine or place fragrance in two corners rather than making one piece bigger.































